PERSONALITY OF THE YEAR AWARD
COLIN REES
INVESTMENT IN PEOPLE AWARD
Qube Bulk Pty Ltd
APPLICATION OF TECHNOLOGY AWARD
Knorr-Bremse Australia
YOUNG ACHIEVER AWARD
Claudia Jennings: Linfox Logistics
BEST PRACTICE SAFETY AWARD
Wettenhalls
SUSTAINABLE ENVIRONMENT AWARD
SEA Electric
FEMALE LEADERSHIP IN TRANSPORT AWARD
Cara Spencer: Alex Fraser Group
PERSONALITY OF THE YEAR AWARD
PETER SMITH - THE SCT GROUP
INVESTMENT IN PEOPLE AWARD
NATIONWIDE GROUP
APPLICATION OF TECHNOLOGY AWARD
JOST AUSTRALIA
YOUNG ACHIEVER AWARD
ANNASTASIA DENIGAN - CEMENT AUSTRALIA
BEST PRACTICE SAFETY AWARD
DELTA GROUP
SUSTAINABLE ENVIRONMENT AWARD
ALEX FRASER GROUP
FEMALE LEADERSHIP IN TRANSPORT AWARD
DEBRA O'DONNELL - PRECISE PALLET MANAGEMENT
PERSONALITY OF THE YEAR AWARD
CHAS KELLY
INVESTMENT IN PEOPLE AWARD
K & S CORPORATION
APPLICATION OF TECHNOLOGY AWARD
VISA GLOBAL LOGISTICS PTY LTD
YOUNG ACHIEVER AWARD
IVAN VANIS
BEST PRACTICE SAFETY AWARD
PACKAGED DANGEROUS GOODS PTY LTD
SUSTAINABLE ENVIRONMENT AWARD
ALEX FRASER GROUP
FEMALE LEADERSHIP IN TRANSPORT AWARD
CLARE GIANCHINO
PERSONALITY OF THE YEAR AWARD
PAUL RETTER AM
INVESTMENT IN PEOPLE AWARD
BARKER TRAILERS
APPLICATION OF TECHNOLOGY AWARD
L. FRAUMANO TRANSPORT PTY LTD
YOUNG ACHIEVER AWARD
KATRINA BURNS – SCT LOGISTICS
BEST PRACTICE SAFETY AWARD
TRANSKING INNOVATIONS PTY LTD
WASTE AND RECYCLING AWARD
ALEX FRASER GROUP
FEMALE LEADERSHIP IN TRANSPORT AWARD
JACQUELENE BROTHERTON
PERSONALITY OF THE YEAR AWARD
DR. HERMIONE PARSONS
INVESTMENT IN PEOPLE AWARD
DP WORLD AUSTRALIA
APPLICATION OF TECHNOLOGY AWARD
REDSTAR TRANSPORT &
VICTORIA INTERNATIONAL CONTAINER TERMINAL
YOUNG ACHIEVER AWARD
MATTHEW SIMMONS, ROCKE BROTHERS PTY LTD
BEST PRACTICE SAFETY AWARD
METROPOLITAN EXPRESS TRANSPORT SERVICES
WASTE AND RECYCLING AWARD
FBT TRANSWEST PTY LTD
PERSONALITY OF THE YEAR AWARD
JOHN ROWE, VICTORIAN FREIGHT SPECIALISTS
INVESTMENT IN PEOPLE AWARD
NATIONWIDE TOWING & TRANSPORT
APPLICATION OF TECHNOLOGY AWARD
FLEET EFFECT
YOUNG ACHIEVER AWARD
ERIC LAW
BEST PRACTICE SAFETY AWARD
KALARI
TRANSPORT & LOGISTICS WASTE AWARD
TOXFREE & TOLL TASMANIA
2015 Glen Cameron Glen - Cameron Group
2014 Noelene Watson - Don Watson Pty Ltd
2013 Rocke Brothers - Rocke Transport Pty Ltd
2012 Ivan Backman AM
2011 Max Luff - Border Express
2010 Stephen Bradford - Port of Melbourne Authority
2009 John Begley - Begley Hobba and Manton Pty Ltd
2008 Mick Vawdrey - Vawdrey Australia
2007 Bill Gibbins - FCL Transport
2007 Ingilby Dickson - BlueScope Steel
2006 Chris MacGregor - MacGregor Logistics
2005 Mick Best - Linfox
2004 Dr Peter Sweatman - Michigan State University
2003 Carolyn Ingvarson - Victorian State Government
2002 Allen Buckley - Australian Air Express
2001 Chris Corrigan - Patrick Corporation
2000 Paul Little AO - Toll Group
1999 John Mc Phee - Mc Phee Transport
1998 Dr Peter Vulcan - VicRoads
1997 Merv and Faye Brunt - Brunt Transport
1996 Harry Close - TNT Australia
1995 Liz Martin - Road Transport Hall of Fame
1994 Ron Finemore - Finemore Transport
1993 Reg Patterson - VicRoads
1992 Russell Smith - Port of Melbourne Authority
1991 John Wise - TNT Australia
1990 Graeme Johnston - Victorian State Coroner
Australian Freight Industry Awards
Copyright © 2023 Australian Freight Industry Awards - All Rights Reserved.